Bu Haber Kavga Eden Çiftler İçin! O Sözler Boşanma Sebebi Sayıldı!

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşini, eski eşiyle kıyaslayan kocayı tam kusurlu bularak boşanmalarına ve kadına nafaka ödenmesine karar verdi.

Ankara’da yaşayan bir kişi, eşinin kendisine ilgi göstermediğini, evi terk ettiğini, vefat eden eşine ait mücevherleri izinsiz kullandığını ve mücevherler üzerinde değişiklikler yaparak boşanma planladığını iddia ederek boşanma davası açtı. Erkek, mahkemeden 50 bin lira maddi, 50 bin lira da manevi tazminat talebinde bulundu.

ESKİ EŞLE KIYASLAMA BOŞANMA SEBEBİ SAYILDI

Eşinin açtığı davaya karşı dava açan kadın ise kocasının iddialarının doğru olmadığını belirtti. Kadın, erkeğin sürekli vefat eden eşi ile kendisini kıyasladığını, kendisini hor gördüğünü, hakaret ettiğini ve evden kovduğunu iddia etti. Kadın, kendi lehine 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 100 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi tazminata hükmedilmesini talep etti.

Yargılamayı yapan yerel mahkeme, “kocanın, eşini eski eşi ile kıyasladığını ve kadını ortak hanede istemediğini, kadının kusurunun ise ispatlanamadığını” tespit etti. Kocayı tam kusurlu bulan mahkeme, tarafların boşanmasına, kadına 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 40 bin lira maddi, 30 bin lira da manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Yerel mahkeme kararına karşı yapılan istinaf başvurusu üzerine Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi, erkeğin istinaf başvurusunun esastan reddine karar verdi. Koca, karara karşı temyiz başvurusunda bulundu.

YARGITAY KARARI UYGUN BULDU

İlk derece mahkemeye yapılan itirazı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kararın hukuka uygun olduğunu tespit etti.

Davacı erkek tarafından temyiz dilekçesinde ileri sürülen nedenlerin kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığını belirleyen Daire, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 370. maddesi uyarınca kararın onanmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir